מדריך לבחירת אופניים חשמליים

אופניים חשמליים הפכו פופולריים ונפוצים במיוחד בישראל. הפקקים הבלתי נגמרים בערים הגדולות, חיסכון בזמן ובעלויות של דלק, רישוי וביטוח – כל אלה הופכים אותם לכלי תחבורה יעיל, מהיר ומבוקש. עם זאת, כדי למצוא אופניים שיתאימו לצרכים שלכם דרוש ניסיון וידע. לכן חשוב שיהיה לכם מדריך לבחירת אופניים חשמליים – מאמר זה יעשה לכם סדר לכם בכל מה שחשוב לדעת כשבאים לקנות אותם.

גיל מינימלי ומהירות נסיעה מקסימלית

מהו הגיל המינימלי שבו מותר להשתמש באופניים חשמליים בישראל? התשובה היא 16. בשנת 2006 נכנסו לתוקף תקנות חדשות עבור אופניים חשמליים שהעלה את הגיל המינימלי מ-14 ל-16.

התקנות החדשות גם התירו לאופניים הספק מקסימלי של עד 250 וואט בלבד. בעקבות כך, מהירות הנסיעה המותרת באופניים חשמליים מוגבלת למהירות מקסימלית של 25 קמ"ש. בשל החוק הנ"ל, גם ניסיון להגיע למהירות גבוהה יותר תיחסם על ידי יצרן האופניים בהתאם לתו התקן האירופי.

תקציב לרכישת אופניים חשמליים

כאשר באים לבחור אופניים חשמליים חשוב לדעת מה התקציב שעומד לרשותך. ישנם דגמים זולים שמחירם הוא כ-2,000 שקלים אך אם כדי למצוא אופניים איכותיים תצטרכו להשקיע יותר מכך – 3,000 שקלים ומעלה כאשר מחיר אופניים יכול להגיע גם ל-10,000 שקלים ואף יותר מכך.

התקציב הוא אמנם קריטריון חשוב להתחיל עמו את החיפושים, אבל ההמלצה שלנו היא שהמחיר לא יהפוך להיות חזות הכל. עדיף לרכוש אופניים חשמליים מחנות מוכרת ומקצועית, בעלת ניסיון בתחום.

האם כדאי לקנות אופניים חשמליים בחנות אונליין?

אם אתם מוצאים אופניים חשמליים אטרקטיביים בחנות אונליין, כדאי מאוד לוודא כי לחנות האונליין יש גם סניפים פיזיים. מדוע? קודם כל כי אחת ההמלצות החשובות במדריך לבחירת אופניים חשמליים היא לצאת לנסיעת מבחן.

לא הייתם קונים נעליים מבלי שנעלתם אותם קודם כדי לוודא שהם נוחים, ולכן כדאי להתרשם מהאופניים החשמליים המיועדים ומההתאמה שלהם עבורכם.

כדאי גם לבדוק כי לחנות אונליין יש סניפים פיזיים עם נותני שירות טכני שיוכלו לבצע טיפולים שוטפים במידת הצורך ולטפל בכל בעיה, שאלה או תקלה שתצוץ.

אופניים חשמליים – גודל, משקל, קיפול, שילדה

שילדה של אופניים חשמליים צריך לבחור בהתאם לגובהו ומשקלו של הרוכב ולמטען שהוא מתכנן לשאת עמו. ישנן שילדות גבוהות ואחרות נמוכות, ובכל מקרה רצוי לבצע רכישה בחנות אופניים חשמליים פיזית ולא אונליין. כך יוכלו בחנות להתאים עבורכם שילדה מתאימה וגם לבצע כוונון מדויק של המושב לצרכים ולמדדים שלכם.

כדאי לדעת כי המשקל הממוצע של אופניים חשמליים הוא 25 ק"ג. אופניים חשמליים עשויים משלושה חומרים עיקריים: אלומיניום, פלדה וקרבון.

אופני אלומיניום הם הקלים ביותר ולכן מתאימים למי שצריך לשאת אותם לעתים קרובות, למשל כדי להעלות אותם הביתה במדרגות, להכניס אותם לאוטובוס או לרכבת. הם גם זולים יותר מאשר אופניים מקרבון או מפלדה.

קריטריון חשוב נוסף כאשר בוחרים אופניים חשמליים: שהם יהיו ניתנים לקיפול והקטנת נפח. ברוב הדגמים הקיפול מתחיל בשילדה של האופניים וכולל הורדה של הכידון ולעתים גם שליפה של המושב.

קיפול מאפשר כמובן להכניס את האופניים לתא מטען של רכב, מה שיעיל במיוחד במקרה של תקלה או פנצ'ר.

סוללה של אופניים חשמליים

סוללה משפיעה על המהירות של אופניים חשמליים וכמו כן על מרחק הנסיעה שניתן לעשות איתם. יחידת אמפר מייצגת את טווח הנסיעה שניתן לעשות עם האופניים. לעומת זאת, יחידת וולט מייצגת את עוצמת הסוללה (ולמעשה את המהירות אליה האופניים יכולים להגיע).

רוב הסוללות שתמצאו בשוק האופניים החשמליים הן של 48 וולט. ישנם דגמים עם סוללות של 36 ו-24 וולט בלבד, אך גם סוללה חזקה יותר של 60 וולט. חשוב לדעת כי אלה חורגות מן התקן המותר.

איזה סוג סוללה כדאי לבחור?

ליתיום היא הסוללה המומלצת ביותר מאחר שהיא מספקת טווח נסיעה ואורך חיי סוללה ארוכים יותר. גם משך הטעינה המהיר והמשקל הנמוך הופכים אותה לסוללה יעילה יותר לעומת סוללות כמו ניקל ועופרת.

סוללות אחרות הן ניקל קדמיום ועופרת, אך הן מיושנות יותר, כבדות בהשוואה לסוללת ליתיום ופחות יעילות ממנה מבחינת טווח נסיעה ומשך טעינה.

הטעינה של סוללה ממוצעת היא נמשכת 4 שעות אבל היא תלויה מאוד בסוג הסוללה וביצרן. אורך חיי סוללה ממוצעת הוא כשלוש שנים, אך חשוב לדעת כי כמו בטלפון סלולרי, גם סוללה של אופניים חשמליים לא שומרת על מלוא כוחה ונשחקת עם הזמן.

המלצה חשובה: לקבל אחריות על סוללה כאשר קונים אופניים חשמליים. מינימום זמן האחריות הדרוש: שנה.

גלגלים של אופניים חשמליים

אלו עשויים לרוב ממגנזיום. קוטר של גלגל של אופניים חשמליים יכול להיות 14 אינץ', 16 אינץ', 20 אינץ' (הנפוץ והאידיאלי ביותר) ואפילו 26 אינץ'. 26 אינץ' מתאים לאנשים שמרכיבים אנשים ו/או ילדים או נושאים עמם מטען כבד.

בטח שמתם לב לאופניים חשמליים עם צמיגים עבים במיוחד שנפוצו בשנים האחרונות. עובי הצמיגים הללו הוא 4 אינץ' במקום 2 אינץ'. הם מאפשרים לבלום זעזועים ומהמורות בדרך בצורה יעילה יותר אך הם גם בסכנה גדולה יותר לפנצ'רים וכמובן הופכים את האופניים החשמליים לכבדים יותר.